Archiwum marzec 2016


mar 16 2016 Kwiecień w ogrodzie – lista prac
Komentarze: 0

Kwiecień to kolejny pracowity miesiąc. Sprawdźmy o czym nie możemy zapomnieć podczas kwietniowych prac w ogrodzie.

Przycinanie drzew i krzewów

Tego zabiegu nie kończymy w marcu. On musi nadal trwać. W kwietniu nadal wykonujemy pielęgnacyjne przycinanie drzew i krzewów. Takie krzewy jak forsycje, czy porzeczki alpejskie oraz wierzby szczepione na pniu przycinamy dopiero po przekwitnięciu.  U forsycji kwitnące pędy przycinamy o połowę, natomiast u wierzby pozostawiając tylko 2–5 cm gałązki. W tym czasie przycinamy również żywopłot utworzony z roślin liściastych

W kwietniu możemy przyciąć śliwa, morela, brzoskwinia i nektaryna. Te gatunki drzew są najbardziej narażone na szkodliwe działanie mrozów. Na początku kwietnia również przycinamy wszystkie winorośle.

Zwalczanie szkodników

W kwietniu sprawdzamy, czy drzewa i krzewy nie zostały zaatakowane przez pierwsze szkodniki. Jeśli tak, to reagujemy natychmiast. Dzięki temu ochronimy drzewa przed plagą szkodników niosących zniszczenie i choroby.

Wiosennych porządków ciąg dalszy

W kwietniu możemy zdjąć już wszystkie zabezpieczenia roślin przed mrozem i jeżeli, jeszcze nie posprzątaliśmy trawnika ze starych źdźbeł z

Sadzimy

Kwiecień to dobry czas na sadzenie i rozsadzanie bylin, które będą kwitnąć latem i jesienią. Do tego zadania niezbędne będą widły amerykańskie i łopata. Byliny możemy rozrywać rękami.  

W tym czasie sadzimy również truskawki i poziomki. Usuwamy stare, zaschnięte liści. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu tych roślin.

Oczyszczamy glebę z chwastów

W miejscach, w których będziemy chcieli zasadzić kwiaty, warto oczyścić glebę z korzeni chwastów. Dzięki temu mamy pewność, że te nieproszone rośliny tak szybko nie powrócą w to miejsce.

Siejemy kwiaty

Takie jak astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną, nasturcje, ślazówki, nagietki,  kosmosy, słoneczniki, kocanki oraz zioła takie jak pietruszka, koper, kminek i kolendra.

mar 09 2016 Marzec w ogrodzie – lista prac do wykonania...
Komentarze: 0

W marcu natura znów budzi się do życia. Dlatego w ogrodzie czeka na nas wiele prac do wykonania. Trzeba zakasać rękawy i brać się do roboty. Ale najpierw sprawdźmy co musimy właściwie zrobić.

Posprzątaj po zimie

Kiedy już przejdą najgorsze mrozy, możemy odsłonić drzewka i krzewy, które zabezpieczyliśmy jeszcze przed przyjściem zimy agrowłóknią, czy słomianymi matami. Najlepiej wykonać tę czynność na sam koniec marca. Pamiętajmy, że w tym miesiącu może spaść jeszcze śnieg. Dlatego zanim posprzątamy w ogrodzie, bądźmy na bieżąco z prognozą pogody. Lepiej z tą czynnością się wstrzymać niż zbyt szybko stracić rośliny.

Porządki na trawniku

W pierwszej kolejności, musimy zagrabić trawę. Tym sposobem dotlenimy ją i pobudzimy do szybszego wzrostu. Po zgrabieniu, możemy przeprowadzić aerację i wertykulację trawnika.

Cięcie drzew i krzewów :

W marcu wykonujemy cięcia pielęgnacyjne krzewów oraz drzew. W tym czasie wycinamy uschnięte i połamane gałęzie. Usuwamy również te, które są przemarznięte, nie mają pączków jak w przypadku innych gałęzi. Oprócz tego wykonujemy cięcia prześwietlające jabłoni, grusz i śliw. Prześwietlamy również krzewy takie jak porzeczki, jagoda kamczacka, agrest itp.

Niszczymy stare pędy malin. Najlepszym rozwiązaniem będzie ich spalenie. Dzięki tym pozbędziemy się chorób krzewów malin. W marcu formujemy również iglaki i żywopłoty. Przy tym zadaniu niezbędne będą taczki ogrodowe z Przydomu.pl Pomogą nam w porządkach.

Wzbogacamy glebę:

Marzec to świetny czas na wzbogacenie gleby w miejscu, w którym będziemy mieli rabaty kwiatowe lub ogród warzywny. W tym czasie nie zapominamy o naturalnych nawozach, takich jak na przykład kompost. Jeżeli nie mamy własnego kompostu, w sklepach ogrodniczych możemy zakupić naturalne nawozy w postaci granulatów.

Wysiewamy nasiona:

W marcu możemy wysiewać już różne gatunki warzyw i kwiatów. Warto zadbać o to w odpowiedni sposób, aby szybko cieszyć się pięknymi roślinami i smacznymi warzywami. Do gruntu w marcu wysiewamy: bób, rzodkiewkę, pasternak, groch, marchew, pietruszkę, szpinak, sadzimy cebulę dymkę i czosnek. Jeśli chcemy uchronić nasze rośliny przed chłodem, możemy przykryć je agrowłókniną. 

frania123 : :