Komentarze: 0
Kwiecień to kolejny pracowity miesiąc. Sprawdźmy o czym nie możemy zapomnieć podczas kwietniowych prac w ogrodzie.
Przycinanie drzew i krzewów
Tego zabiegu nie kończymy w marcu. On musi nadal trwać. W kwietniu nadal wykonujemy pielęgnacyjne przycinanie drzew i krzewów. Takie krzewy jak forsycje, czy porzeczki alpejskie oraz wierzby szczepione na pniu przycinamy dopiero po przekwitnięciu. U forsycji kwitnące pędy przycinamy o połowę, natomiast u wierzby pozostawiając tylko 2–5 cm gałązki. W tym czasie przycinamy również żywopłot utworzony z roślin liściastych
W kwietniu możemy przyciąć śliwa, morela, brzoskwinia i nektaryna. Te gatunki drzew są najbardziej narażone na szkodliwe działanie mrozów. Na początku kwietnia również przycinamy wszystkie winorośle.
Zwalczanie szkodników
W kwietniu sprawdzamy, czy drzewa i krzewy nie zostały zaatakowane przez pierwsze szkodniki. Jeśli tak, to reagujemy natychmiast. Dzięki temu ochronimy drzewa przed plagą szkodników niosących zniszczenie i choroby.
Wiosennych porządków ciąg dalszy
W kwietniu możemy zdjąć już wszystkie zabezpieczenia roślin przed mrozem i jeżeli, jeszcze nie posprzątaliśmy trawnika ze starych źdźbeł z
Sadzimy
Kwiecień to dobry czas na sadzenie i rozsadzanie bylin, które będą kwitnąć latem i jesienią. Do tego zadania niezbędne będą widły amerykańskie i łopata. Byliny możemy rozrywać rękami.
W tym czasie sadzimy również truskawki i poziomki. Usuwamy stare, zaschnięte liści. Nie zapominamy o regularnym podlewaniu tych roślin.
Oczyszczamy glebę z chwastów
W miejscach, w których będziemy chcieli zasadzić kwiaty, warto oczyścić glebę z korzeni chwastów. Dzięki temu mamy pewność, że te nieproszone rośliny tak szybko nie powrócą w to miejsce.
Siejemy kwiaty
Takie jak astry letnie, żeniszki, kapustę ozdobną, nasturcje, ślazówki, nagietki, kosmosy, słoneczniki, kocanki oraz zioła takie jak pietruszka, koper, kminek i kolendra.